Nawozy azotowe - które najlepsze?
Większość roślin do prawidłowego rozwoju potrzebuje azotu. Zazwyczaj jest on pobierany z ziemi, a to oznacza, że jeśli chcemy mieć realny wpływ na wygląd naszych roślin, zarówno tych ogrodowych, jak i ozdobnych, to powinniśmy zadbać o to, aby były one w glebie, która będzie otrzymywała nawozy azotowe. Jednak wszystko musi być robione w odpowiednich ilościach i w odpowiedni sposób, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie pomożemy naszym roślinom, a im nie zaszkodzimy.
Na co trzeba uważać?
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nawozy azotowe mogą zmieniać rośliny. Może się okazać, że jeśli dodamy ich za dużo, to nasze buraki będą mniej słodkie, niektóre rośliny mogą mieć mniejszą zimotrwałość, a rośliny takie jak słonecznik i rzepak, mogą zawierać w sobie mniej tłuszczów. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli jaką ilość tych nawozów podać i kiedy. Bo zwiększają one wzrost rośliny, a to oznacza, że jeśli użyjemy ich jesienią, to rośliny nie zdążą przygotować się do zimy i wejść w okres wegetacji.
Jakie mamy ich rodzaje?
Warto wiedzieć, że mamy różne rodzaje nawozów azotowych.
Dlatego też, w zależności od naszych roślin i od rodzaju naszej gleby, powinniśmy się decydować na ich konkretny typ. Dla przykładu nawozy amidowe zawierają aż 46% azotu. To oznacza, że bardzo silnie dokarmia rośliny. Ale nie działa w glebach bardzo kwaśnych, jak i zasadowych. Przy mokrym terenie będzie wchodził w reakcje z wodą i będzie nieprzydatny dla roślin. Za to może być podawany dolistnie. Do wyboru mamy jeszcze nawozy amonowe, które stosuje się na glebach zasadowych i neutralnych. Dobrze rozpuszczają się w wodzie i mogą być podawane dolistnie.
Z kolei nawozy saletrzano – amonowe, są łatwe w użyciu i szybko się rozpuszczają w wodzie. Stosuje się je przed siewem i sadzeniem, ale może wpływać na poziom PH podłoża. Ostatnie do wyboru mamy jeszcze nawozy saletrzane. Im trzeba się dokładnie przyjrzeć, bo mogą mieć różny skład, dlatego trzeba sprawdzać, które mamy wybrać. Świetnie wpływa na owocowanie i kwitnienie roślin. Jak widzimy, nawozy azotowe mogą się między sobą różnić. Mogą mieć odmienny wpływ na rośliny, ale także mogą wpływać na glebę. Dlatego właśnie powinniśmy dokładnie sprawdzić różne informacje, przede wszystkim rodzaj naszej gleby, zanim zdecydujemy, który rodzaj nawozów azotowych będzie dla nas najlepszy.
Dodatkowo trzeba się dokładnie zapoznać z jego sposobem stosowania, tak aby mieć pewność, że wykorzystamy te, które będą miały najlepszy wpływ na nasze rośliny i które przyniosą najlepsze efekty ich stosowania. Warto temu zagadnieniu poświęcić trochę czasu.